Web Strategy

طراحی سایت اختصاصی بهتر است یا قالب آماده؟

طراحی سایت اختصاصی بهتر است یا قالب آماده؟
طراحی سایت اختصاصی بهتر است یا قالب آماده؟

برنامه نویسی اختصاصی با وردپرسی یکی از شیوه‌های محبوب طراحی سایت برای انواع کاربردها در ایران است. دلیل محبوبیت سامانه مدیریت محتوای وردپرس وجود آپشن‌های گوناگون و افزونه‌ها یا پلاگین‌های متنوع برای این سیستم مدیریت محتواست. اما برنامه‌ نویسان حرفه‌ای معمولا ترجیح می‌دهند برنامه و کد نویسی از صفر را با وردپرس پیش ببرند تا این‌که تنها از افزونه‌ها کمک بگیرند. اما دلیل این عدم تمایل متخصصان امر چیست؟ افزونه‌ها چه مشکلاتی ممکن است حین بهره‌برداری از سایت به‌وجود بیاورند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا پاسخ مناسب به این پرسش‌ها را مورد بررسی قرار بدهیم.

شیوه مدیریت سایت در وردپرس

حین استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس 2 شیوه برای مدیریت سایت وجود دارد:

  • 1- برنامه نویسی و کد نویسی
  • 2- بدون کد نویسی و استفاده از افزونه های مختلف

طراحی سایت با وردپرس خوب است یا بد؟

به اذعان بسیاری از برنامه‌ نویسان با تجربه، برنامه نویسی اختصاصی با وردپرسی و کد نویسی از صفر در نهایت عملکرد بهتری برای سایت به ارمغان می‌آورد. موضوعی که بیشتر به مشکلات پلاگین‌ها و برخی معضلات ناشی از تحریم‌ها علیه کشورمان بازمی‌گردد. پس پیش از شرح مزایای برنامه نویسی اختصاصی با وردپرسی باید در قالب رد گزینه نشان بدهیم از اساس مشکل استفاده از افزونه‌ها چیست و بهره‌گیری از پلاگین‌ها چه مشکلاتی پدید می‌آورد.


خرید سایت فروشگاهی آماده

معایب استفاده از پلاگین در وردپرس

این مشکلات را می‌توان به‌صورت گزیده این‌چنین بیان کرد:

یک افزونه کلی اگر چه انواعی از قابلیت‌ها و آپشن‌ها را به یک وب سایت وردپرسی می‌افزاید، اما موجب سنگینی و کندی سیستم نیز می‌شود. زیرا هسته اصلی وردپرس از انواع آپشن‌ها و امکانات تشکیل شده. گزینه‌هایی که خود نیازمند یک سرور قدرتمند هستند و افزوده شدن پلاگین‌ها سیستم مدیریت محتوای سایت را بسیار سنگین خواهد کرد.

معایب استفاده از پلاگین در وردپرس

  • برخی از پلاگین‌ها به دلیل این‌که از سایت‌های متفرقه دانلود شده‌اند ممکن است شامل کدهای مخرب باشند.
  • پلاگین‌های خارجی موجود در سایت‌های ایرانی همگی معمولا دستکاری شده‌اند و کارکرد اصلی را ارائه نمی‌دهند.
  • پشتیبانی پلاگین‌ها در ایران تعریف چندانی ندارد زیرا به‌علت تحریم‌ها توسط شرکت ایرانی عرضه‌کننده انجام می‌شود نه شرکت اصلی عرضه‌کننده افزونه.
  • به‌علت تحریم‌ها و خریداری پلاگین‌ها در ایران از مبادی غیررسمی، امکان به‌روزرسانی این افزونه‌ها معمولا در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و مشکلات ناشی از عدم آپدیت آنها نیز اندک نیستند. البته افزونه‌هایی نیز وجود دارند که در ایران و توسط شرکت‌های ایرانی توسعه داده شده‌اند و آپدیت و پشتیبانی آنها به صورت منظم و دقیق صورت می‌پذیرد. اما چنین افزونه‌هایی عمدتا تنوع بالایی ندارند.

بر همین اساس پیشنهاد می‌شود در عوض سنگین کردن سیستم مدیریت محتوای وب‌سایت خود با افزودن انواع پلاگین‌های کم‌کاربرد و تحمل مشکلات بسیار، برنامه نویسی اختصاصی با وردپرسی را از ابتدا مد نظر قرار بدهید. مخصوصا زمانی‌که قرار است از سایت‌تان برای فروش آنلاین و عملیات حسابداری استفاده کنید.

زیرا کندی سیستم در چنین کاربردهایی تا چند برابر استفاده‌های معمول می‌تواند مشکل‌ساز باشد و منجر به هدر رفت وقت و هزینه در کسب‌وکار شما شود. خرید سایت فروشگاهی آماده که از صفر با وردپرس کدنویسی شده از بهترین فروشگاه ساز در قالب‌های نرم‌افزاری می‌تواند مشکلات شما را حین بهره‌برداری از فروشگاه آنلاین‌تان تا حد زیادی کاهش بدهد.

معایب استفاده از پلاگین در وردپرس

در نهایت باید گفت با همه این اوصاف و برنامه نویسی اختصاصی با وردپرسی باز هم حتی حرفه‌ای‌ ترین برنامه‌ نویسان نیز از افزونه‌های وردپرسی بهره می‌گیرند اما به تعداد اندک و تا جایی که بر سرعت و عملکرد سیستم مدیریت محتوا اثرگذار نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question